Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co musí umět dítě před nástupem do MŠ

11. 8. 2016

1. Alespoň částečně se svlékat a oblékat s  dopomocí

Ve většině státních školek jsou děti spojené do jednoho oddělení, tedy jsou spolu děti ve věku 3 až 6 let. Na pobyt venku se chodí každý den, kromě dnů s extrémními teplotami a dnů s velmi nepříznivými podmínkami. Což znamená téměř každý den obléknout cca 25 dětí. Každý rodič ví, jak náročné je obléci jedno dítě při zimních měsících, kdy je nutno dát spodní košilku, triko, punčošky (pro děti katastrofa) a další vrstvy konče zimní čepicí, šálou, rukavicemi (velmi oblíbené jsou prstové, do kterých se neumějí obléci ani s pomocí). Proto je velmi důležité, aby i tříleté dítě umělo alespoň základy samo. Bývá pravidlem, že starší děti pomáhají mladším, ale nelze, aby musela paní učitelka s dalším personálem oblékat 25 dětí. Děti, co by byly oblékány jako první, by čekaly dalších 20 minut v zimních kombinézách a upocené by šly ven. Žádný rodič by s takovým postupem nesouhlasil.

Zouvání bot, zapínání knoflíků, zavazování tkaniček není nutné umět, vždy dělá dospělý. U předškoláků se pomáhá s učením zavazování, ale též nemusí umět.

2. Sedět po dobu jídla u stolečku v klidu, používat lžíci a pít z hrnečku nebo ze skleničky

Stolečky ve školkách jsou skládány například tak, že sedí stoleček malinkých dětí, prostředňáčci a zvlášť předškoláci. U oběda má dítě nalitou polévku u stolu, odnáší prázdný talíř a lžíci. Pro hlavní jídlo si chodí sami. Každé dítě musí po dobu oběda sedět na svém místě, které má stále stejné, tak jako ve škole. Je důležité, aby už doma před nástupem dítěte do MŠ zvládlo po dobu oběda sedět na místě a nepobíhat po místnosti. Dítě musí umět samo držet lžíci a samo se najíst. Z technických důvodů by to prostě nebylo možné nakrmit 25 dětí. Maličké děti mají přiměřené porce. V případě, že dítě nechce jíst, není nuceno, pouze pobídnuto k ochutnání . Knedlíky i maso mají nakrájené na malé kousky. Pomáhá se s promícháním např. omáček, popřípadě více dokrájet kousky. Po jídle si dítě utírá ústa ubrouskem.

Ve školkách se podává svačina, a to obvykle pečivo, pomazánka, ovoce nebo zelenina. Oběd je polévka, druhé jídlo. K odpolední svačině bývá pečivo s pomazánko , zeleninou , či ovocem ,nebo také jogurt s rohlíkem apod. Dítě se musí umět samo napít z hrnečku. Nelze podávat dětem pití z lahviček. Tříleté dítě by toto vše  mělo zvládnout bez problémů.

3. Používat toaletu

Z hygienických důvodů nelze dítě s plenkami přijmout. Dítě musí umět samo rozpoznat, kdy potřebuje jít na WC, samo se umět svléci. U malých dětí utírají zadeček zaměstnanci školky. Rodič nemusí mít obavy, že by mu dítě přišlo s opruzeninami. Hygiena je ve školce velmi důležitá, proto se na ní klade velký důraz. Samozřejmě není vůbec žádná výjimka, když se tříleté dítě ve školce počůrá. Má na to ještě nárok.

4. Umývat si ruce a utírat se do ručníku

Dítě by mělo být navyklé umývat si ruce nejen po použití toalety, ale i před jídlem a po jídle.

5. Setrvat s činností 5 až 10 minut

Ve školkách si děti pouze nehrají, ale  ve výchovně-vzdělávacím procesu s paní učitelkou i zpívají, tančí , kreslí , malují , zkoušejí divadélka na besídky, či  tvoří a vyrábějí. Proto je nutné, aby i malé dítě umělo alespoň pět minut u nějaké věci setrvat. Není dobré zase pro starší děti, aby je neustále ve všem malé děti rušily, omezovaly apod. Proto dítě musí mít alespoň základy výchovy. Být pokud možno poslušné. Dítě nesmí úmyslně ubližovat ostatním dětem, úmyslně ničit výtvor druhých

 apod. Musí reagovat na pokyny paní učitelky.

 

 

6. Chodit po schodech s přidržováním se zábradlí

Dítě by mělo umět chodit po schodech, nemůže se vozit v kočárku či dokonce nechodit vůbec. Což by byl už extrémní případ.

7. Snažit se uklízet hračky

Děti mají čas na hraní každý den, před řízenou činností je však nutné uklidit celou třídu. Dítě by mělo znát alespoň trochu pojem uklidit si pokojíček. Většina malých dětí pochopí velmi brzy při sledování ostatních dětí, že každá hračka má své místo. Samozřejmě paná učitelka pomáhá.

8. Být zvyklé na to, že maminka se vzdálí a zase se vrátí

Některé děti pobrekávají, ale je to zcela normální. Rodič odejde a dítě je bez breku a celý den se krásně zapojuje do kolektivu. Dítě po určité době pochopí a zvykne si na to, že tráví čas ve školce.

9. Reagovat na pokyn - přijít, podat, počkat, sednout si

I malé dítě musí mít nějakou autoritu a mít respekt k dospělému člověku. Je více než nutné, aby dítě bylo poslušné, aby při procházce při pokynu stůj vědělo, co to znamená atd. Nelze, aby bylo ve třídě 25 dětí a nikdo nechápal, co se po něm chce.

10. Pozdravit, požádat, poděkovat

Dítě se ve školce učí slušnému chování, učí se poděkovat, učí se o něco slušně poprosit. Rodič by neměl s tříletým dítětem mluvit jak s miminkem, být mu oporou, ale ne otrokem. I takhle malé děti se o sebe ve školce starají samy.